Střešní fóliové PVC-P systémy – FATRAFOL - S
Materiály PVC folie jsou v dnešní době díky své cenové dostupnosti a rozsáhlému sortimentu výběru odstínů nejvíce oblíbený hydroizolační systém na trhu.
Jsou to systémy, které mají široký rozsah technologického provedení montáže – buď se může jednat o nejčastěji volné kotvené foliové systémy, které se mechanicky kotví ve třech stupnicích podle oblasti střechy (rohová, okrajová, středová část střechy), v každé z této části je hustota kotevních prvků na 1m2 různá. Hydroizolačním materiálem je válcovaná folie z měkčeného polyvinychloridu (PVC). Hydroizolační PVC krytina Fatrafol je dodávána jako ucelený střešní systém testovaný výrobcem. Součástí foliového systému je poplastovaný plech FATRANYL, ze kterého se zhotoví veškerý potřebný klempířský prvek, který bude k realizaci zapotřebí. PVC folie se horkovzdušným vařením na tyto klempířské prvky přitaví a vznikne pevný a celistvý celek. Dále co se týče sortimentu jsou tu separační podkladní a ochranné textilie, odvětrávací hlavice, tvarovky, střešní vtoky, kotvící prvky, tmely, lepidla, atd.
Druhý možný technologický postup je možnost nalepení PVC folie na stávající podklad (tento typ se používá u střech, kde není možno vrtat do střešní konstrukce).
Hydroizolace střech jsou realizovány proškolenými pracovníky od dodavatele materiálu.
Výhody PVC fólií
- Nízká hmotnost do 3 kg/m2
- Možnost montáže i v zimním ročním období – doporučená nejnižší teplota je -5°C z důvodu tvárnosti
- Snadné a okamžité spojení horkým vzduchem, bez přítomnosti plamene
- Teplotní rozsah odolnosti vůči teplotním vlivům -40 °C až +130 °C
- Široký sortiment systémových prvků – rohy, lišty, vpusti, chrliče, odvětrávací komínky, ...
- Snadná a levná oprava v případě mechanického poškození druhé osoby (příklad – elektrikář při montáži TV antény upustí ostrý předmět a prorazí díru do folie)
- Dokážou přenášet pohyby konstrukce střechy (velká výhoda oproti asfaltovým nebo modifikovaným pásům, které z důvodu celoplošného natavení praskají)
- Rozměrová stálost a vodotěsnost
- Možnost pokládky na jakýkoliv materiál, který se používá ve stavebnictví (dřevo, beton, asfaltovou krytinu, polystyren, vata, ...)
- Bezúdržbovost
Nevýhoda PVC fólií
V PVC foliích jsou přítomná změkčovadla, která se časem vyplaví a díky tomuto jevu folie zkřehne a ztrácí hydroizolační vlastnosti. Jak zvýšit životnost folie lze tak, že při investici nešetřit a zvolit folii o vyšší tloušťce. Nejčastěji se používá folie o tloušťce 1,5 mm, radím spíše volit tloušťku 1,8 mm (nejlépe 2 mm), díky této investici na větší tloušťce folie se Vámi investované finanční prostředky výrazně zhodnotí a radikálně zvýší životnost izolantu.
Izolace střech
Podle potřeb a přání zákazníka může být provedena také tepelná izolace střech. Před realizací samotné izolace střechy je střecha bezplatně prohlídnuta, zaměřena a provedená potřebná tahová zkouška. Cenová nabídka je zpracována zdarma.
Problematika starších domů
Hlavním a zásadním problémem starších střech (např. panelové domy a jim podobné stavby) je téměř nulový sklon střechy a poddimenzovaný průměr střešních odtoků. Problém odtokových svodů je jejích umístění v interiérech budovy a jejich následné opravení (rozšíření, výměna za plastový svod) je velmi problematické a finančně náročné. Pokud je vyspádování střechy špatné, vznikne nám na střešním plášti jev zadržování dešťové vody, která na střešním plášti může setrvat až několik týdnů, z tohoto jevu nám vzejde problém se zatékáním vody pod hydroizolační vrstvu, kde se může nacházet vrstva izolační (v případě zateplené střechy) a dále do konstrukce stropní spojené se zatečením do prostoru pod střešní konstrukcí. Protečení vody do střešní konstrukce zdaleka není ten největší problém, ten vzniká jinde. Izolační materiály mají velikou schopnost zadržovat ve své struktuře vodu. Proto tyto průsaky jsou viditelné až po době, kdy izolační materiály nejsou schopny jejich přesycení dále držet a začnou propouštět vodu do střešní konstrukce.
Následně dojde ke změně vlastností ve střešním plášti.
- Omezení izolačních vlastností izolačního materiálu.
- Za vyšších teplot se zatečená voda, která se dostala pod vrchní hydroizolační vrstvu, tak tato voda začne vlivem teplot kondenzovat v páru a díky tomuto procesu se dokáže výrazně rozšířit do plochy střechy (tato skutečnost může zavinit zatékání na dalších místech, na kterých dříve nezatékalo). Vlivem tlaku, kterým pára zespoda působí na hydroizolační vrstvu se po několika sezónních cyklech vyskytnou tzv. puchýře a boule (také se tomuto jevu říká krokodýlí kůže) ve střešním plášti, které následně vlivem nějakého mechanického zatížení nebo vlivem teplotních rozdílu praskají a propouští další vodu do konstrukce střechy.
- Vlivem nasycení izolačního materiálu vodou se mnohonásobně zvýší hmotnost zatížení střešního pláště a může dojít k deformaci střešního pláště.
Časté nedostatky plochých střech
- Nedostatečné nebo poškozené napojení vodotěsné izolace na vertikální prvky (odvětrávací komínky, vpusti, atiky, ...)
- Nekvalitně provedený svár = netěsnost (může být způsobeno špatně nastavenou teplotou nebo rychlosti svařování) Proto se dělají odlupové zkoušky, které nám ukážou kvalitu sváru. Podle normy má být svár široký 3cm. Každý izolatér by měl před započetím sváření udělat tzv. zkušební svár, podle kterého zjistí, zda má správně nastaven přístroj na sváření.
- Špatné vyspádování střešního pláště, kdy se tvoří hluboké kaluže (vyšší pravděpodobnost, že si nastoupaná voda může najít netěsnost ve sváru a dojde k zatečení).
- Nedostatečné nebo nekvalitní kotvení klempířských prvků.
- Mechanické poškození izolace různými tělesy položené na střešní izolaci (stožáry antén, dlaždice, železné trubky, ...)
- Mechanické poškození od jiných řemeslníků (hromosvodář, elektrikář, lidé neoprávněni přístupem na střechu.
Zpět